BERKTAŞ TEKNİK KOMBİ SERVİSİ
GÜVENEBİLECEĞİNİZ TEK SERVİS... ''17 YILLIK TECRÜBE''
AnaSayfa
Kombi Bakımı
Kombi Kart Tamiri
Kombi Teknik Bilgi
Kombi Arızaları
Kalorifer ve Tesisat temizliği
Hizmet Sağladığımız Semtler
İletişim
Kombi Arızaları

Lütfen Dikkat
Kombi teknik bilgi ve tecrübe gerektiren bir cihazdır lütfen evinizde kullanmakta olduğunuz doğalgaz cihazlarına kendiniz müdahalede bulunmayın!
KOMBİDE OLUŞABİLECEK MUHTELİF ARIZALAR
Kombi hiç çalışmıyor.
Kombi çalışıyor arızaya geçiyor.
Kombi çalışıyor yanma olmuyor.
Kombi çalışıyor petekleri ısıtmıyor.
Sıcak su kullanım esnasında petekler ısınıyor.
Sıcak suyu açınca kombi çalışmıyor .
Sıcak suyu ısıtmıyor.
Yaz konumunda kombi çalışıyor petekleri ısıtıyor.
Hermetik kombilerde kombi çalışınca ses yapıyor.
Bacalı kombilerde kombi çalışınca ses yapıyor.
Kombi ayarladığımız sıcaklıkta durmuyor.
Kombi ısındıkça ses yapıyor.
Tesisattaki su ısındıkça kombinin basıncı artıyor.
Kombi çalışıyor çok kısa sürede ısısı yükseliyor.
Kombi çalışıyor kısa sürede istenilen sıcaklığa ulaşıyor ve duruyor.
Aşırı hararet yükselmesine bağlı arızalar.
Termostat ve elektronik kart arızaları.
 
Dikkat Söylemesi Bizden
Kombinizin kullanma kılavuz'unu mutlaka okuyunuz.
Bir çok arızanın açıklaması kullanma kılavuz'unda anlatılmıştır..
Sizleri bilinçlendirmek amacı ile bilgilerinize sunduğumuz kombi arızaları hakkındaki teknik bilgiler tüm kombiler için geçerlidir ve sadece bizim teknik görüşlerimizdir.
Evinizde kullanmakta olduğunuz doğalgaz cihazlarına kesinlikle müdahale yapmayınız.
Sıradan ve ehli olmayan tamirci yada tesisatçı gibi teknik bilgisi yetersiz sorumluluk almayacak kişi yada kişilere kesinlikle müdahale yaptırmayın.
Kombilerinizi teknik servislerin revizyona ihtiyacı var alıp gitmemiz gerekiyor demelerine kanmayın.
Yüklü bir fatura ile karşı karşıya kalabilirsiniz!
Yerinde tamir olmayacak hiçbir cihaz yoktur...
Bu durumlarda mutlaka üretici firmalarla temasa geçip cihazınızın arızasını söyleyin ve ücretinin ne olacağı hakkında bilgi isteyin..
Bacalı Kombi Kullanan Tüketici Dostlarımız
Web sitelerimizdeki kombi hakkında yazılmış bir çok teknik bilgi sayfaları bulunmaktadır.kombi teknik bilgi-kombi yakıt tasarrufu-kombi kullanımı-kombi bakımı-kombi nedir-doğalgaz-doğalgaz nedir-gibi.!
Sizlerde sitelerimizdeki teknik bilgileri okuduktan sonra evlerinizde kullanmakta olduğunuz doğalgaz cihazları hakkında daha fazla bilgiye sahip olacak ve tedbirli davranacağınızı umut ediyoruz..
Bacalı Kombi ve Doğalgaz Sobası Kullanan Vatandaşlarımıza Uyarı!
Kış sezonunun gelmesiyle birlikte evlerimizde yakmaya başladığımız bacalı kombilerinizi lodoslu ve aşırı rüzgarlı havalarda pek kullanmayın!
Lodoslu ve aşırı rüzgarlı havalarda geceleri yatarken mümkün olduğunca kombinizi ve doğalgaz sobalarınızı yanar vaziyette açık bırakıp yatmayın..
Özellikle bacalı kombilerinizin bakımlarını her yıl mutlaka yaptırın.
Doğalgaz sobası kullanan tüketicilerde dogalgaz soba borularını ek yerlerinden yanmaz folyolu bant ile sarmalı borunun bacaya giriş kısmını dışarıya gaz sızması olmayacak şekilde bantlamalı yada alçı sıva yapmalıdır.
Hava sürkilasyon menfezleri yoksa sobanın bulunduğu odaya mutlaka hava sürkilasyonu için menfez deliği açtırmalıdır.
Müşterek baca kullanan binalarda daha fazla dikkatli olunması gerekmektedir. Bacaya yakın bir noktaya gaz alarm cihazı taktırmalısınız.
ÖNEMLİ: Daha önce soba yada kat kalorifer gibi ısıtma araçlarının bağlı olduğu bacalara sonradan bacalı kombi ve doğalgaz sobası bağlatmış olan tüketiciler her yıl mutlaka bacalarını temizletmelidir.
Daha önce yanan kömür sobalarının ve kat kaloriferlerinin bacada oluşturmuş olduğu kurum ve zift benzeri maddeler bacalar her ne kadar temizlenmiş olsa dahi aynı bacaya sonradan bağlanan doğalgaz sobası ve kombi baca içindeki zift ve kurumları zamanlar eritir ve baca bağlantı haznesine düşürür.Bu bacanın tıkanmasına ve sağlıklı çekiş yapmamasına neden olur.Uzun süre kömür sobası kullanılmış bacalar her yıl temizletilmeli kombi baca bağlantı haznesi sökülüp biriken kurum ve kumlar sık sık temizlenmelidir.
Baca Bağlantı Borusu:Kombinizin baca bağlantı boruları alüminyum flex ise bu borular zamanla yırtılır,yanar ve delinebilir buda içeriye gaz sızmasına neden olur.
Baca bağlantı boruları mutlaka çelik flex olmalıdır.
Kombiden çıkıp bacaya giren boru baca bağlantı haznesine fazla sokulmamalıdır.
Baca borusunun bacaya giriş kısmı alçı sıva ile iyice kapatılıp gaz sızdırmazlığı sağlanmalıdır.
MÜŞTEREK BACA KULLANAN TÜKETİCİLER: Daha önceki yıllarda müşterek bacalara kombi bağlanmasına izin verilmiyordu! Fakat son yıllarda bu uygulama kalktı,mı kalkmadı,mı bilmiyorum ama bu durumun her zaman tehlike oluşturduğu kaçınılmaz bir gerçek. Özellikle lodoslu havalarda müşterek bacalar çok daha fazla tehlike oluşturmaktadır.
Sizler hava lodoslu kombi yakmayayım diye düşünseniz dahi alt ve üst katlarda yanan kombilerin çıkarmış oldukları karbon monoksit gazlar aynı baca içerisinde yoğunlaşır havanın rüzgarlı ve lodoslu oluşu bacaya baskı uygular bacada yoğunlaşan bu birikim bacadan dışarıya rahat çıkış yapamayacağı için doğal olarak kombi bağlantılarından içeriye yani odalara dolacak kombileri kapalı dairelerde dahi zehirlenmeler olacaktır.
Bu durumlarda baca bağlantı borunuz ister çelikten olsun ister alüminyum flex hiç fark etmez çünkü bacalı kombilerin iç hazneleri açık olduğundan içeriye gaz girişi kaçınılmaz olacaktır.
Bacalı kombilerde ne gibi önlemler alabilirsiniz: Kombinizin baca seviyesine yakın bir alana gaz alarm cihazı taktırabilirsiniz.
Kombinizin baca borusunun bacaya giriş yaptığı haznede biriken kum-taş-kurum gibi maddeleri her yıl mutlaka temizletmelisiniz.
Bacalı kombiler baca sirkülasyonu yüzünden elektrik süpürgesi gibi içine aşırı toz toplayan cihazlardır mutlaka her yıl bakımdan geçmelidir.
Hava sirkülasyonu sağlayan menfezlerini kapatmayın. Menfez olmayan yerler mutlaka menfez taktırmalı odaya hava sirkülasyonu sağlanmalıdır.
Baca sensörleri: Bir çok tüketici dostumuz baca sensörünün ne olduğunu doğal olarak bilmez.Baca sensörü bacalı kombilerde baca haznesine baglı baca emniyet limitidir. Baca sensörü ne işye yarar? Baca sensörü bacanın sağlıklı çekiş yapmadığı durumda kombiden geri gelebilecek karbonmonoksit gazın kombi baca haznesinde oluşturdugu harareti (ısıyı)hissedip kombiyi devre dışı bırakma işine yarar. Baca sensörü bir nevi hayat kurtarır.
Fakat servis hizmeti sağladığımız bir çok bacalı kombilerde şaşırıp kalıyoruz! Baca sensörü sökülüp iptal edilmiş yada baca sensörü kablo tel ile köprü yapılmış(devre dışı) müşterimize sorduğumuz zaman sizden önce gelen servis iptal etti.! yada Kombi çok sık söndüğü için eşim iptal etti gibi cevaplar almaktayız. Baca sensörleri kesinlikle iptal edilmemelidir.
Her kombi bakımı yaptırdığınızda özellikle bacalı kombilerde servisiniz baca sensör değeri test edilip işlev yapıp yapılmadığı kontrol etmelidir etmiyorsa sizler servisinizi ikaz ederek baca sensörünü kontrol etmesini isteyin.
Bacalı kombiler bulunduğu ortamdan oksijen alır bu yüzden havalandırma deliği şarttır kesinlikle havalandırma deliklerini ve menfezleri kapatmayın.
Kombiler hakkında kafanıza takılan bir konu olduğunda ve cihazlarınızla ilgili sorunlar yaşadığınızda mutlaka yetkili servislerinize yada firmamız teknisyenlerine danışarak teknik destek alın.
Kesinlikle kombi ve doğalgaz sobası gibi cihazlara kendiniz müdahale etmeyin.
Elektrikçi,Tesisatçı gibi kombiden anlamayan yetkisi olmayan ve yaptığı işten dolayı sorumluluk almayan kişilere cihazlarınızı elletmeyin.
Kombi Arızalarında Yapılan İşlemler
Kombiniz arıza yaptığında sizin yapmanız gerekenleri,yani kombinin çalışması için asgari şartları yerine getirmeniz gerekmektedir.
Nedir bunlar:
Kombinize elektrik akımı sağlıklı bir şekilde gelmelidir.Aynı şekilde gaz akışı da sağlıklı olmalıdır.Yani sigorta atmışsa ,ya da gaz vanası kapalı ise kombinizin yanmaması doğaldır.Tesisatta gerekli su basıncını sağlamakta asgari şartlar arasındadır.
servis çağırmadan önce; elektrik akımı var mı yok mu bakılacak, gaz geliyor mu bakılacak,tesisattaki su basıncı 1 barın üstünde mi bakılacak. Bu şartlar sağlanmışsa ve de kombi yanmıyorsa arızaya servis çağırılması gereklidir.
Birde tartışma konusu olan garanti kapsamının neleri kapsadığı konusu:en çok tartışılan konular arasında yada başka deyişle zamanımızın çok harcandığı bir konudur.Sayın tüketiciler garanti;üretilen malın üretim hatalarına karşıdır.Değilse sizin bacanızın çekmemesi,tesisatınızın hatalı yapılmış olması,sigortanın atmış olması,gaz vanasının kapalı unutulması,tesisattaki su basıncının düşük olması,reset yapmayı bilmemek garanti kapsamına girmez.
Şimdi garanti kapsamına girmezse ne olur:Garanti kapsamına giren bir iş ise servis parasını merkezden alır,fakat gaz vanasının kapalı olması veya tesisatta su basıncının düşük olması gibi arızalar için merkez para ödemez.Merkez para ödemezse müşterimiz para ödemezse biz parayı kimden alacağız. O zaman müşterilerimiz servis ücretini ödemek durumunda kalacaktır.Bizler genelde bu durumları hatırlatıyoruz;bazı müşterilerimiz anlayışla karşılayıp teşekkür ettikleri gibi ,bazıları ise kaçacak mıyız neden parayı söylüyorsunuz,servis değil misiniz? gelmek sizin göreviniz değil mi? diye tartıştığımızı olaylar çok olmuştur.
Bu gibi tatsız tartışmaların olmaması için tüketicimizde haklarını bilecek; servislerimizde hakkı olan parayı; isteyecektir.
Servis geldiğinde kombiniz hakkındaki sorunlarınızı tek tek anlatınız.Sizler bize hangi arızaları söylerseniz bizler o arızaları
gideririz,ancak bizim gözümüze çarpan arızaları da size söyleriz kabul ederseniz o arızaları da yaparız.
Fiyat konusunda herhangi bir tutarsızlık hissettiğiniz an fiyat listesini görmek en doğal hakkınızdır.
Şunu unutmayınız yetkili servislerle çalışmanın sizler açısından yararları büyüktür. Servisten memnun kalmadığınızda servisi merkeze şikayet etme hakkınız vardır,takılan parçaların garantisi vardır
Biz firma olarak kombinize atölyede bakım yapılmasına karşıyız.
Atölyede yapılan bakımlarda müşteri genelde acaba ne bakım yaptı? benim parçamı değiştirdi mi? ...tüm bu soru işaretlerini ortadan kaldırmak servisin elindedir.Servis isterse tüm bakımları müşterinin yanında yapabilir.Arızalı olan parçayı değiştirip kombinizi çalışır halde teslim etmek hem bize hem de ;siz müşterilerimize huzur verecektir.
Bir başka konu ise arızalı parçaların servis tarafından götürülmesi konusudur.Kombiniz garanti kapsamında değilse arızalı olan parça sizindi,değişen parçanın da parasını vereceğiniz için; o da sizin parçanız olduğundan arızalı parçaları servisler alamazlar.
Evinizde kullanmakta olduğunuz doğalgaz cihazlarına kesinlikle müdahale yapmayınız.
Teknik Servis kombinizi devreye almaya geldiğinde kombinizin nasıl kullanılacağını anlatırken dinleyiniz, anlamadığınız yerleri tekrar anlatması için sorunuz. Anlayana kadar sorunuz. Gerekirse servisin yanında kendiniz bir iki sefer cihazı çalıştırmayı ayar yapmayı denemelisiniz.
Kombilerde oluşabilecek muhtelif arızalar
Kombi çalışıyor; arızaya geçiyorsa;
Kombi besleme kablosundaki faz ve nötr yanlış bağlanmış olabilir,ya da fişli bağlantı ise fiş çekilip tersine çevrilip tekrar takılmalıdır,gaz gelmiyor olabilir,gaz gelmediğinden yanmayacağı için arızaya geçebilir,Gaz valfi arızalı olabilir.Elektronik ateşlemeli kombilerde iyonizasyon çubuğu alevi görmüyor yada kopmuş olabilir!
Servisinize başvurmalısınız!
Kombi çalışıyor petekler ısınmıyor ise;
Üç yollu vana arızalı olabilir,tesisat dönüş borusu üzerindeki pislik tutucu tıkalı olabilir,kombi kalorifer hattı vanaları kapalı olabilir,pompa devri düşük olabilir,pompanın temizlenmesi gerekebilir,reglaj (yakındaki peteklerin vanalarının kısılması) ayarı yapılması gerekebilir
Servisinize başvurmalısınız!
Sıcaksuyu açınca kombi çalışmıyor
Akış anahtarı çalışmıyor olabilir,diyafram delinmiş olabilir,sıcaksu emniyet termostatı atmış olabilir,Kireçlenmeden sebep iç tamir takımları takılı kalmış olabilir!
Servisinize başvurmalısınız!
Hermetik kombi çalışınca dönüşle ilgili ses yapıyor
Büyük bir olasılıkla fanınız kirlenmiştir,kirler balans yaptırıyor olabilir,pompanızın kömür yatakları aşınmıştır,pompa değişebilir.
Gaz valfi bobini ses yapıyor olabilir!
Servisinize başvurmalısınız!
Bacalı kombi çalışınca ses yapıyor
Yukarıda da belirttiğimiz gibi pompadan kaynaklanan bir ses olabilir pompa önce temizlenmeli, olmuyorsa pompa değişecektir.
Gaz valfi bobini arızalı olabilir!
Servisinize başvurmalısınız!
Kombi ayarladığımız sıcaklıkta durmuyor
Ayar düğmesi bozuk olabilir,NTC arızalı olabilir
Servisinize başvurmalısınız!
Kombi ısındıkça ses yapıyor
Büyük bir olasılıkla ana eşanjör kireç bağlamıştır,kimyasal temizleme gereklidir.
Servisinize başvurmalısınız!
Kombi ısındıkça tesisattaki su basıncı artıyor
Kombi genleşme tankındaki azot gazı basıncı yeterli değildir yada hiç kalmamıştır,tank membranı delinmiş olabilir;hava basılması yada yeni tank takılması gerekir.
Servisinize başvurmalısınız!
Kombi çalışıyor çok kısa sürede ısısı yükseliyor hatta; kaynıyor
Sirkülasyon(dolaşım) pompası arızalı olabilir sabit devir özelligini yitirmiştir,tesisat filtresi tıkalı olabilir.Ana eşanjör kireçlenme sonucu tıkanmış olabilir!
Servisinize başvurmalısınız!
Kombi çalışıyor kısa sürede istenilen sıcaklığa ulaşıyor
Kombinin gaz ayarları iyi yapılmamıştır.Modülasyonlu kombiler ayarlanan sıcaklığa yaklaştıkça alev boyunu küçültür,ayarlanan minimum aleve kadar düşer siz bunu görmelisiniz eğer böyle bir küçülme yoksa hemen servis çağırarak minimum ve maksimum gaz ayarlarınızı yaptırınız .Bu ayar en iyi digital manometre ile yapılabilir. Gerisi hikayedir çünki kombi üreticisi der ki minimum gaz ayarı: 2.2 milibar maksimum gaz ayarı 11.6milibar.Bu ne demektir kombiye gelen gaz basınçı 21milibardır. 1000milibar 1 bardır,yani 1013milibar atmosfer basıncı demektir.Şimdi söyler misiniz hangi göz on binde ikiyi ayarlayabilir.Bundan dolayı kombi gaz basıncı gözle ayarlanmaz.Servise gittiğimizde 17milibar gaz basınçıyla çalışan kombi gördük.Ardından müşterimiz telefon ediyor ;"usta, bizim kombi hiç devreden çıkmıyor", "bizde normal diyoruz" "nasıl normal eskiden bir duruyor bir çalışıyordu",Diyor ;"Abi normal, alev kısalıyor mu? evet deyince o zaman normal" diyoruz. Doğrusu budur.
Servisinize başvurmalısınız!
Sıcaksuyu açınca kombi çalışıyor fakat sıcaksu gelmiyor yada su bazen soğuk akıyor bu esnada petekler ısınıyor
Üç yollu vana arızalıdır.Bazı kombilerde üç yollu vana yerine motorlu vana kullanılmaktadır.motorlu vanaların tamiri mümkün olmadığından bu parça değişmelidir.
Mekanik aksamlardan oluşan ve içerisinde tamir takımları bulunan üç yollu vanalar genellikle iç tamir takımlarının değişmesi ile eski sağlıklı ortamına kavuşmaktadır ve uzun yıllar sorunsuz görev yapmaktadır..
Servisinize başvurmalısınız!
Kombi tesisatındaki basınç kendiliğinden yükseliyor emniyet ventilinden suyu atıyor
Plakalı eşanjör,deliktir.Su alma musluğu arızalıdır.
Servisinize başvurmalısınız!
Kombi tesisatındaki su basıncı kendiliğinden düşüyor
Büyük bir olasılıkla tesisatınızda kaçak vardır. Bu servisin yapması gereken bir iş değildir. Bir tesisatçı bularak kaçağı onarmasını sağlamalısınız. Kombilerdeki su hacmi çok küçük olduğundan kaçağı bulmak uzun zaman sonra çıkabilir.
Genleşme tankı arızalı olma ihtimalide bu soruna neden olabilir!
Servisinize başvurmalısınız!
Lütfen kombilerinize kendiniz müdahale etmeyiniz
AnaSayfa | Kombi Bakımı | Kombi Kart Tamiri | Kombi Teknik Bilgi | Kombi Arızaları | Kalorifer ve Tesisat temizliği | Hizmet Sağladığımız Semtler | İletişim