• Kombi hiç çalışmıyor.
 • Kombi çalışıyor arızaya geçiyor.
 • Kombi çalışıyor yanma olmuyor.
 • Kombi çalışıyor petekleri ısıtmıyor.
 • Sıcak su kullanım esnasında petekler ısınıyor.
 • Sıcak suyu açınca kombi çalışmıyor.
 • Sıcak suyu ısıtmıyor.
 • Yaz konumunda kombi çalışıyor petekleri ısıtıyor.
 • Hermetik kombilerde kombi çalışınca ses yapıyor.
 • Bacalı kombilerde kombi çalışınca ses yapıyor.
 • Kombi ayarladığımız sıcaklıkta durmuyor.
 • Kombi ısındıkça ses yapıyor.
 • Tesisattaki su ısındıkça kombinin basıncı artıyor.
 • Kombi çalışıyor çok kısa sürede ısısı yükseliyor.
 • Kombi çalışıyor kısa sürede istenilen sıcaklığa ulaşıyor ve duruyor.
 • Aşırı hararet yükselmesine bağlı arızalar.
 • Termostat ve elektronik kart arızaları.

Birçok arızanın açıklaması kullanma Kılavuz’unda anlatılmıştır. Sizleri bilinçlendirmek amacı ile bilgilerinize sunduğumuz kombi arızaları hakkındaki teknik bilgiler tüm kombiler için geçerlidir ve sadece bizim teknik görüşlerimizdir. Evinizde kullanmakta olduğunuz doğalgaz cihazlarına kesinlikle müdahale yapmayınız. Sıradan ve ehli olmayan tamirci ya da tesisatçı gibi teknik bilgisi yetersiz sorumluluk almayacak kişi ya da kişilere kesinlikle müdahale yaptırmayınız. Yüklü bir fatura ile karşı karşıya kalabilirsiniz!


Bacalı Kombi Kullanan Tüketici Dostlarımız; Sizlerde sitelerimizdeki teknik bilgileri okuduktan sonra evlerinizde kullanmakta olduğunuz doğalgaz cihazları hakkında daha fazla bilgiye sahip olacak ve tedbirli davranacağınızı umut ediyoruz.Dikkat Söylemesi Bizden Kombinizin kullanma Kılavuz’unu mutlaka okuyunuz.

Bacalı Kombi ve Doğalgaz Sobası Kullanan Vatandaşlarımıza Uyarı! *Kış sezonunun gelmesiyle birlikte evlerimizde yakmaya başladığımız bacalı kombilerinizi lodoslu ve aşırı rüzgârlı havalarda pek kullanmayınız! *Lodoslu ve aşırı rüzgârlı havalarda geceleri yatarken mümkün olduğunca kombinizi ve doğalgaz sobalarınızı yanar vaziyette açık bırakıp yatmayınız. *Özellikle bacalı kombilerinizin bakımlarını her yıl mutlaka yaptırınız. *Doğalgaz sobası kullanan tüketicilerde doğalgaz soba borularını ek yerlerinden yanmaz folyolu bant ile sarmalı borunun bacaya giriş kısmını dışarıya gaz sızması olmayacak şekilde bantlamalı ya da alçı sıva yapmalıdır. *Hava sirkülasyon menfezleri yoksa sobanın bulunduğu odaya mutlaka hava sirkülasyonu için menfez deliği açtırmalıdır. *Müşterek baca kullanan binalarda daha fazla dikkatli olunması gerekmektedir. Bacaya yakın bir noktaya gaz alarm cihazı taktırmalısınız. *Daha önce soba ya da kat kalorifer gibi ısıtma araçlarının bağlı olduğu bacalara sonradan bacalı kombi ve doğalgaz sobası bağlatmış olan tüketiciler her yıl mutlaka bacalarını temizletmelidir. *Daha önce yanan kömür sobalarının ve kat kaloriferlerinin bacada oluşturmuş olduğu kurum ve zift benzeri maddeler bacalar her ne kadar temizlenmiş olsa dahi aynı bacaya sonradan bağlanan doğalgaz sobası ve kombi baca içindeki zift ve kurumları zamanla eritir ve baca bağlantı haznesine düşürür. Bu bacanın tıkanmasına ve sağlıklı çekiş yapmamasına neden olur. Uzun süre kömür sobası kullanılmış bacalar her yıl temizletilmeli kombi baca bağlantı haznesi sökülüp biriken kurum ve kumlar sık sık temizlenmelidir.

Baca Bağlantı Borusu: *Kombinizin baca bağlantı boruları alüminyum fileks ise bu borular zamanla yırtılır, yanar ve delinebilir buda içeriye gaz sızmasına neden olur. *Baca bağlantı boruları mutlaka çelik fileks olmalıdır. *Kombiden çıkıp bacaya giren boru baca bağlantı haznesine fazla sokulmamalıdır. *Baca borusunun bacaya giriş kısmı alçı sıva ile iyice kapatılıp gaz sızdırmazlığı sağlanmalıdır. *Hava sirkülasyonu sağlayan menfezlerini kapatmayın. Menfez olmayan yerler mutlaka menfez taktırmalı odaya hava sirkülasyonu sağlanmalıdır.

Baca SENSÖRLERİ: Birçok tüketici baca sensörünün ne olduğunu doğal olarak bilmez. Baca sensörü bacalı kombilerde baca haznesine bağlı baca emniyet limitidir. Baca sensörü ne işye yarar? *Baca sensörü bacanın sağlıklı çekiş yapmadığı durumda kombiden geri gelebilecek karbon monoksit gazın kombi baca haznesinde oluşturduğu harareti (ısıyı) hissedip kombiyi devre dışı bırakma işine yarar. *Baca sensörü bir nevi hayat kurtarır. *Baca sensörleri kesinlikle iptal edilmemelidir. *Her kombi bakımı yaptırdığınızda özellikle bacalı kombilerde servisiniz baca sensör değeri test edilip işlev yapıp yapılmadığı kontrol etmelidir etmiyorsa sizler servisinizi ikaz ederek baca sensörünü kontrol etmesini isteyin. *Bacalı kombiler bulunduğu ortamdan oksijen alır bu yüzden havalandırma deliği şarttır kesinlikle havalandırma deliklerini ve menfezleri kapatmayın. *Kombiler hakkında kafanıza takılan bir konu olduğunda ve cihazlarınızla ilgili sorunlar yaşadığınızda mutlaka servislerinize yada firmamız teknisyenlerine danışarak teknik destek alabilirsiniz. Kombi Arızalarında Yapılan İşlemler; Kombiniz arıza yaptığında sizin yapmanız gerekenleri, yani kombinin çalışması için asgari şartları yerine getirmeniz gerekmektedir. Nedir bunlar: *Kombinize elektrik akımı sağlıklı bir şekilde gelmelidir. *Aynı şekilde gaz akışı da sağlıklı olmalıdır. Yani sigorta atmışsa ya da gaz vanası kapalı ise kombinizin yanmaması doğaldır. *Tesisatta gerekli su basıncını sağlamakta asgari şartlar arasındadır. *Servis çağırmadan önce; elektrik akımı var mı yok mu bakılacak, gaz geliyor mu bakılacak, tesisattaki su basıncı 1 barın üstünde mi bakılacak. Bu şartlar sağlanmışsa ve de kombi yanmıyorsa arızaya servis çağırılması gereklidir.