Isıtma ve sıcak su ihtiyaçlarını karşılayan cihaza verilen isimdir.

Kombi cihazının içerisinde ısıtma sistemlerinde gerekli olan pompa, termostat, genleşme deposu, denetim panosu gibi sistem ve emniyet parçalarından oluşan donanıma sahiptir.

Kombiler her türlü binalara uygun olarak kullanılabilmektedir.

Kombilerin üzerinde güvenlik kitleri bulunur. Bunlar bunlar bacanın geri tepmesi, aşırı ısınması, alev sönmesine, gaz kaçağına ve donmaya karşı TSE standartlarına uygun olarak üretilmiştir.

Isınma sorunları yaşamamak için kişilerin kombilerini periyodik olarak temizletmesi gerekir.

Kombiler ısıtma hattı üzerinden peteklere dönüş olarak işler. Dönüş hattı kısa zamanda ısınırsa cihaz rejine girer ve ısıtmayı durdurur. Bu durumda kombiden uzakta kalan petekler iyi ısınmaz. Böyle bir durumda işin uzmanından yardım almak gerekir.

Kombilerde zamana bağlı olarak sıcak su temin eden ejanjör ve boylar sistemleri kireçlenir ve kirlenir ortalama 4 yılda bir kombinin sıcak su üreten ejanjörü kireçlenir kirlenir ve ısıtma kapasitesi azalır. Bu durum gaz ve su sarfiyatına neden olur. Kombi tesisat yıkama işleminin yapılması gerekir.

Kombilerin sıcak su temin sistemleri farklıdır. Bu durum ejanjör yapısından kaynaklanmaktadır. Genelde 2 tip ejanjör kullanılmaktadır. Monotermik ejanjör ve Bitermik ejanjör. Monotermikte önce ejanjör ısınır sonra su ısınır. Bitermik ejanjörlü sistemde ise suda ani ısınma gerçekleşir.

Konvansiyonel ve Yoğuşmalı kombi cihazları. Ateşleme sistemine göre: Elektronik ve pilot ateşlemeli olarak ikiye ayrılır. Baca sistemine göre: Çalışma ilkesine göre bacalı kombi, baca fanlı kombi (yarı hermetik) ve hermetik kombi olarak üçe ayrılır.

Kombi alırken cihazın kapasitesini ve markasını önemseyin. Servis ağı geniş olan ve güçlü firmaların cihazını tercih edin. Mutlaka TSE damgası arayın.

Her kombi farklı özellik taşır. Genel olarak çalışma sistemleri aynı olsa da gelişen teknoloji ile dijital panelli, yüksek alev modülasyonu, yoğuşma teknolojisi, arıza ikaz sistemleri, iç ve dış hava termostatları ve donmaya karşı koruma gibi ilave teknik özellikler kombileri ayrı ayrı modellere ayırır.

Yaşadığınız binaya ve baca standartlarına uygun kombiyi seçmelisiniz. Bu konuda cihazınızı aldığınız satış merkezi size yardımcı olacaktır.

Kombiler açık havaya, dış duvar ve balkon gibi yerlere monte edilemezler. Banyolara monte edilemezler. Dairenizin içinde mutfak ve kapalı balkon içine monte edilebilir. Camekanlı veya plastik camla kaplanmış balkona monte edilebilir.

Kombi ömrü Sanayi Bakanlığı tarafından 15 yıl olarak belirlenmiştir. Ancak kullanım koşulları ve parçaların değiştirilmesi durumuna göre farklılık gösterebilir.

Kombi arıza yaptığı durumlarda öncelikle cihazınızı kapatmalı ve kullanım kılavuzunu okumalısınız. Aynı sırada teknik servisinizi aramalısınız.

Bu arıza meydana geldiğinde musluktaki sıcak su akışında dalgalanma olması gerekir. Bir ısınır bir soğur. Normalde sadece musluğa gitmesi gereken sıcak su ikiye bölünüyor. Cihaz siz suyu açtığınızda kalorifer kısmını kapatma işlemini tam anlamıyla yapamadığından bu sorun ortaya çıkar. (Lütfen Hazar Teknik Kombi Servisine başvurunuz.)

a) Cihaz yanmak üzereyken birkaç saniye geç yanarsa. İçeride gaz birikmesi olur bu nedenle şiddetli bir yanma olacağından gaz ve çakmak ayarlarının kontrolü gerekmektedir
b) Cihaza yıllık bakım yapılması gerekmektedir.

a) Kalorifer termostat derecesi düşük olabilir
b) Kalorifer dönüş hattındaki filtre tıkalı olabilir
c) Peteklerinizi ve boru hattının temizlenmesi gerekebilir.
d) Kombinin ısıyı algılayan aksamlarında sorun olabilir.
e) Petekler kapalı olabilir( alt ve üst vana acık olacak)
f) Cihazınızda problem olabilir(lütfen güvendiğiniz bir tenkis servis çağırınız.

a) Günümüzde kullanılan birçok kombi içerisinde su olmadığı zaman emniyet olarak çalışmamaktadır. Suyu bitmiş olabilir. (Standart su basıncı 1.5 bardır)
b) Elektrik şalteri acık olmayabilir
c) Gaz vanası kapalı olabilir
d) Gaz vanası açıkken cihaz çalıştırılmak istenmiş ise ikaz (kırmızı lamba) yanıyor olabilir
e) Kombinin ön panelindeki (yaz/kış) konum anahtarı istenilen konumda olmayabilir.
f) Kombiniz pilotlu ise pilot alevi yanmıyor olabilir.
g) Tüm bu işlemlere rağmen başarılı olamadıysanız lütfen servis çağırınız.

Doğalgaz çürük sarımsağa benzer bir koku vermektedir. Böyle bir koku hissedildiğinde vatandaşların paniğe kapılmayıp derhal Alo 187’yi aramaları gerekmektedir. Ekipler gelene kadar ev içerisinde doğalgaz kullanılmasını engelleyecek şekilde tüm vanaların kapatılması, pencerelerin açılması, eğer koku çok fazla ise ev içerisindeki elektrik sigortalarının kapanması emniyet açısından alınması gereken önlemlerdir.

Isıtma tesisatları içerisinde bulunan farklı metal ve plastikler ile tesisat akışkanı olan su, sürekli bir kimyasal reaksiyon içerisindedir. Bu etki sonucu ortaya çıkan olaya korozyon denilmektedir. Farklı metallerin bir ara bulunması ile galvanik korozyon, suyun metaller üzerinde oluşturduğu etkiye ise kimyasal korozyon adı verilmektedir. Korozyon , metallerden aşındırdığı malzemeler ile suyu paslı ve kireçli bir yapıya dönüştürmektedir. Oluşan bu pas ve kireç zaman içerisinde tabakalar oluşturarak boru çapları düşürmekte, panel yüzeylerini kaplayarak ısı aktarımını azaltmaktadır.Bu olumsuzluklar yakıt sarfiyatını artırmakta, kullanılan ürünlerin ömrünü kısaltmaktadır.